Sinerji Klinik
Sinerji Klinik Facebook Sayfası Tivitter İnstagram
 
         
 

DİŞ SAĞLIĞI
DİŞ SAĞLIĞI

DİŞLER NASIL FIRÇALANIR ?


DİŞ İPİ NASIL KULLANILIR ?

DİL FIRÇALARI

DİŞ HASSASİYETİ 

HAMİLELİKTE DİŞ HASSASİYETİ 

ERGENLİKTE DİŞ SAĞLIĞI VE AĞIZ BAKIMI 

SİSTEMİK HASTALIKLAR 

AĞIZ KOKUSU 

 
   Diş Hassasiyeti
 


Dişlerimizin soğuk, sıcak ya da ekşi gıdalar tükettiğimizde ağrıması bizlere oldukça fazla sıkıntı verir. Özellikle soğuk hassasiyeti uzunca süre bizi rahatsız eder. Soğuk-sıcakta ağrı iki sebeple olur: Çürük sebepli ve çürükten bağımsız hassasiyet. 

Çürük olmayan dişlerdeki hassasiyetin sebebi, soğuğun, dişin içindeki sinir katmanına erişmesi ve sinir uçlarını tahriş etmesidir. Mine yüzeyindeki çatlaklar buna sebep olabilir. Darbeler, kırıklar vb sebeplerle, dişin iç tarafına uzanan sinir uçları açığa çıkar ve dış etkileri içeri taşır. Diş hassasiyetinin bir başka sebebi, dişeti rahatsızlıkları sonucunda oluşan dişeti çekilmeleridir. Sert fırçalama da dişeti çekilmesine, ve dolayısıyla soğuk hassasiyetine sebep olabilir. 

Diş hassasiyetini geçirmenin yolu, dış yüzeydeki soğuk ve sıcak gibi etkenlerin,dişin ortasında bulunan sinir yapısına ulaşmasını engellemektir. Bu, çeşitli yöntemlerle olur. İlk yöntem çürük sebebiyle açığa çıkmış olan dentin yapısının çürükten temizlenmesi ve dolgu ile kapatılmasıdır. Benzer şekilde kırık, aşından vb sebeple oluşan dentin yüzeyleri de dolgu ya da restorasyonlarla kapatılır. 
Fırçalama ya da dişeti çekilmesi sebebiyle diş kökünün açığa çıktığı ve bu sebeple hassasiyet oluştuğu durumlarda bu bölgelere dolgu yapmak zordur. bu durumda flor uygulaması gibi tedaviler yapılır. Bu, tıpkı çatlamış bir duvarı sıva ile kapatmak gibi bir işlemdir. Yüksek konsantrasyondaki flor çözeltisi dentin kanallarına uygulanır ve dış etkenlerin etkisi azaltılır. Bu amaçla piyasaya sürülmüş diş macunları ve pomatları da vardır. Bu diş macunları genellikle 'sensitive' ya da 'F' olarak adlandırılarak satılırlar.

 

 


Kızılırmak Mah. 1450 Sokak Ankara Ticaret Merkezi.
No:1 B Blok Kat-15 Daire: 72-73
Çukurambar - Çankaya/ANKARA

Tel: 0 312 287 44 44 Pbx
Fax: 0 312 287 44 35
info@sinerjiklinik.com

Sinerji Klinik
 

 

 

Face Tivitter instagram