Sinerji Klinik
Sinerji Klinik Facebook Sayfası Tivitter İnstagram
 
         
 

DİŞ SAĞLIĞI
DİŞ SAĞLIĞI

DİŞLER NASIL FIRÇALANIR ?


DİŞ İPİ NASIL KULLANILIR ?

DİL FIRÇALARI

DİŞ HASSASİYETİ 

HAMİLELİKTE DİŞ HASSASİYETİ 

ERGENLİKTE DİŞ SAĞLIĞI VE AĞIZ BAKIMI 

SİSTEMİK HASTALIKLAR 

AĞIZ KOKUSU 

 
   Dişler Nasıl Fırçalanır
 


Yiyecek artıklarının ağız ortamında bulunan bakteriler tarafından sindirilmesi sonucu ortaya çıkan asit, dişlerin çürümesine neden olan en önemli etkendir. Diş çürüğünü ortadan kaldırmanın en önemli yolu dişlerimizi düzenli biçimde fırçalamaktır. Uzmanlar tarafından önerilen, her yemek sonrası dişleri fırçalamaktır. Bununla birlikte, iş ve okul yaşamının koşturmacası buna her zaman imkan vermemektedir. Günde iki defa diş fırçalama da, diş sağlığının korunması açısından oldukça etkilidir. 

Diş fırçamızı seçerken, düzgün ve küçük başlı, orta sertlikte ya da yumuşak kıl demetlerinden oluşan bir diş fırçası olmasına dikkat edilmelidir. Açılı ve ek parçaları olan diş fırçalarının daha etkin olduğuna dair kanı genel olarak yanlıştır. Şu anda piyasada satılan diş macunlarının hepsi, gerekli temizliği sağlayabilmektedir. Sigara içenlere özel üretilen macunlar ise içerdikleri yüksek orandaki aşındırıcılar sebebiyle uzun vadeli kullanımlarda mine yüzeyinde aşınmalara sebep olmakta ve diş renginde koyulaşmaya yol açmaktadır. 

Diş fırçalama tekniği, kişiden kişiye değişmekle birlikte, genel olarak dişlerle dişetlerin birleştiği hattın temizlenmesi çok önemlidir. Diş fırçası bu bölgeye 45 derece açılı biçimde yerleştirilir ve dairesel hareketlerle temizlik yapılır. Diş ve diş eti dokularına çok fazla basınç uygulamak kısa vadede temizlik hissi yaratsa da uzun vadede diş aşınması ve diş eti çekilmesine sebep olabilir. Bu açıdan yumuşak bir fırça ile, çok bastırmadan fırçalamakta fayda vardır. Dişlerin iç yüzeyleri de benzer biçimde fırçalalandıktan sonra çiğneyici yüzeylerin temizliği yapılır. Etkin bir fırçalama, yaklaşık 2 dakika sürmelidir.Kızılırmak Mah. 1450 Sokak Ankara Ticaret Merkezi.
No:1 B Blok Kat-15 Daire: 72-73
Çukurambar - Çankaya/ANKARA

Tel: 0 312 287 44 44 Pbx
Fax: 0 312 287 44 35
info@sinerjiklinik.com

Sinerji Klinik
 

 

 

Face Tivitter instagram