Sinerji Klinik
Sinerji Klinik Facebook Sayfası Tivitter İnstagram
 
         
 

KONSERVATİV DİŞ TEDAVİLERİ
KONSERVATİF TEDAVİLER

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)  

ENDODONTİK TEDAVİLER  

KÖK UCU TEDAVİSİ  


 
   Kök Ucu Tedavisi
 


Apikal Rezeksiyon        
           

Çürük ya da başka sebeple iltihaplanmış dişlerde kanal tedavisi uygulanarak bu iltihap köklerden uzaklaştırılır. Kanal tedavisi işlemi çoğu zaman tek başına yeterli gelmektedir. Bununla birlikte, zamanında tedavisi yapılmamış bireylerde diş iltihabı kemiğe yerleşir ve kistleşir. Buna apikal lezyon (kist) denir. 

Apikal kistlerin, geleneksel kanal tedavisi yöntemleri ile tedavi edilmeleri imkansızdır, çünkü enfeksiyon, kanal tedavisi ile yaratılan boşluktan temizlenemez. Bu durumda apikal rezeksiyon işlemi yapılır. Apikal rezeksiyon, dişin kök ucuna yapılan cerrahi müdehaledir.
Kanal tedavisinin ardından kök ucu cerrahi tedavi ile direkt olarak temizlenir ve iyileştirici patlar konur. 
 

Diş çürüklerinin tedavisi zamanında yapılmazsa çürük ilerleyerek pulpa odası denen sinir ve damar odasına ulaşır. Bu aşamada kanal tedavisi yapılmazsa iltihabi doku kök ucundan çıkarak çene kemiğine yayılı ve kistler oluşur. Bu durumda yapılabilecek 2 tedavi alternatifi bulunur: kanal tedavisini yenilemek ya da kök ucu cerrahisi olarak da bilinen apikal rezeksiyon işleminin uygulanması. 

Apikal rezeksiyon, bu kistin diş kökü hizasından bir pencere açılarak cerrahi olarak temizlenmesidir. Bu operasyon normal bir diş çekiminde kullanılan anestezi kullanılır. Apikal rezeksiyon sonrasında bu bölge 1 hafta içinde tamamen iyileşir.Kızılırmak Mah. 1450 Sokak Ankara Ticaret Merkezi.
No:1 B Blok Kat-15 Daire: 72-73
Çukurambar - Çankaya/ANKARA

Tel: 0 312 287 44 44 Pbx
Fax: 0 312 287 44 35
info@sinerjiklinik.com

Sinerji Klinik
 

 

 

Face Tivitter instagram