• +90 312 287 44 44 (Pbx)
  • Kızılırmak Mah. 1450 Sokak A.T.M.  No:1 B Blok Kat-15 Daire:72-73 Çukurambar ANKARA
 Çürük Tamir Edilebilirmi ?
 
Çürümeye başlamış olan dişlerin tekrar eski durumlarına getirilebilmesi için çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Çürük belli bir seviyeyi geçtikten sonra dolgu yapmaktan başka çare yoktur. Son yıllarda yapılmış olan araştırmalar, çürük henüz mikroskobik seviyede iken minede oluşan yıkımın geri döndürülebileceğini göstermiştir. Son yıllarda geliştirilmiş olan bir krem, minedeki yıkımı bir miktar geri döndürebilmektedir. Tooth mousse isimli kremin içeriğinde sütten elde edilen doğal proteinler mevcuttur. Bu krem, dişte çürüme öncesi oluşan demineralizasyonu geri döndürebilmektedir. 
 
Tooth mousse bebeklerde çürük önleyici olarak kullanılabilir. Bebek dişleri önce bir gazlı bezle silinmeli, daha sonra küçük bir miktar krem parmakla diş yüzeylerine yayılmalıdır. Tooth mousse tükürük bezlerindeki sorunlardan ya da ilaç, radyoterapi gibi sebeplerden tükürüğü azalan kişilerde de kullanılabilir. Diş telleri takılan kişilerde de ağız bakımı ihmal edilirse çürük riski olabilir. Bu durumda da tedavi sırasında akşamları tooth mousse kullanılabilir.
 
Bu kremin bebeklerde kullanımı flor içermemesi açısından önemlidir. Diş macunlarında bulunan flor, yutulduğu taktirde toksik etki gösterebilir. 3-4 yaşından önce erişkin macunu kullanılmamasının sebebi budur. Tooth mousse flor içermediği için bu açıdan gayet güvenlidir. Sadece süt ve süt ürünlerine alerjisi olan bireylerde dikkat edilmelidir.