• +90 312 287 44 44 (Pbx)
  • Kızılırmak Mah. 1450 Sokak A.T.M.  No:1 B Blok Kat-15 Daire:72-73 Çukurambar ANKARA
 Otodontik Tedavide Risk Varmıdır ?
 
 
Ortodontik tedavi, her tedavi gibi, doğru uygulanmazsa bazı sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar, genellikle istenen sonucun alınmaması şeklinde ortaya çıkar. Dişler her durumda hastaları memnun edecek kadar düzelirler. Bununla birlikte hekimin deneyimi ve uzmanlığı, vakanın % 100 başarıyla bitirilebilmesi açısından önemlidir. Hastalarımızın tedaviye başlamadan önce yapmaları gereken, gittikleri hekimin yeterliliğini ve deneyimini araştırmak, gerekirse sağlık bakanlığından, diş hekimleri odasından ya da bağlı olduğu mesleki derneklerden hekimi hakkında bilgi almasıdır. 
 
Ortodontik tedavilerde ortaya çıkabilecek başka bir sorunda, düzenli diş bakımı yapılmaması sonucunda diş çürüklerinin oluşmasıdır. Halk arasında, diş tellerinin çürüğe yol açtığı konusunda bir inanış vardır. Bunun yanlış olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Dişleri çürüten şey teller değil, yiyecek artıklarıdır. Teller, sadece yiyecek birikimini hızlandırırlar. Diş tellerinin bakımı hakkında ortodonti uzmanı mutlaka bilgilendirme yapacaktır. Buna ek olarak, hastanın diş bakımı yeterince iyi değilse, ortodonti uzmanı tedaviye başlamayacaktır. 
 
Ortodontik tedavi bitiminde dişlerin tekrar bozulması (nüks) bir komplikasyon değildir. Bu durumun önlenmesi için bazı önlemler varsa da, nüks olabilmektedir. Her hastada farklı bir nüks karakteri vardır. Tedavi sonucunda doktorunuz, size özel pekiştirme yöntemleri uygulayarak nüks konudunda önlem alacaktır.